USS South Dakota (BB 57) Crew Members

Felix S. Oliva
Felix S. Oliva - Admiral Halsey's personal steward
James B. Oliver
James B. Oliver - Radio Technician PO Second Class - Plankowner
Raymond R. Olsen
Raymond R. Olsen - Machinist's Mate PO Third Class
Albert O'Neill
Albert O'Neill - Storekeeper PO First Class
John Orloff
John Orloff - Seaman 1st class
Thomas M. O’Rourke - Seaman 1st class
Michael Osef
Michael Osyf - Gunner's Mate PO Second Class
Werner F. Pfyl
Werner F. Pfyl - Fire Controlman PO Second Class
George E. Phillipe
George E. Phillipe - Seaman 1st class
Sterling Pierson
Sterling Pierson - Water Tender PO Second Class
Nicclo
Nicclo Pittinaro - Gunner's Mate
Arthur Platt
Ensign Arthur Platt
Donald Porter
Donald Porter - Fireman PO Second Class
Morris Pratt - Boatswain's Mate PO First Class - Plankowner
Waldron R. Pratt
Waldron R. Pratt - Radio Technician PO Third Class
Jack Pray
Jack Pray - Radioman PO Second Class - Plankowner
Harold Price - Gunner's Mate
Thomas W. Price
Thomas W. Price - Seaman 1st class
Elmer Pry
Elmer Pry - Seaman 1st class
W. Quain
William Quain - Seaman 1st class
Willis Rabideau
Willis Rabideau - Fireman PO First Class
Stewart Radloff
Stewart Radloff - Boatswain's Mate PO First Class - Plankowner
Ernest Raffey
Ernest Raffey - Coxswain
Walter G. Ragsdale
Walter G. Ragsdale - Seaman 1st class
Robert Rawson Seaman first class
Robert Rawson - Seaman 1st class
Delbert L. Rees
Delbert L. Rees - Seaman 2nd class
Charles G. Reeves - Bugler PO First Class
Francis "Fritz" Henry Reiff - Radioman PO First Class
George Remar - Yeoman PO Second Class
Harold D. Reynolds - Gunner's Mate
Stewart A. Rickard - Yeoman PO Second Class
Albert P. Rickel - Gunner's Mate PO Third Class - Plankowner
Edwin Rieman - Bugler PO First Class
Captain Ralph Riggs - Commanding Officer (3/44 - 11/44)
Lonnie Roberts - Ship's Cook PO Third Class
Arthur Robinson - Apprentice seaman
Thomas F. Rogers, Jr. - Seaman 1st class
Philip Ronzo - Coxswain
Donald Ross - Yeoman PO Second Class
Edward Rothmann - Seaman 1st class
Edward Russell - Coxswain - Plankowner
Richard Sanders - Seaman 2nd class
Lieutenant Commander Joseph Sandling
Milton M. Saylan - Ship's Cook PO Second Class
Donald J. Schend - Apprentice seaman - Plankowner
George Schifferdecker - Machinist's Mate PO First Class
Florain Schmid - Electrician's Mate PO Third Class
Lieutenant Walter Schroeder
Schwanbeck
Albert L. Schweitzer, USMC

Reunions