USS South Dakota (BB 57) Crew Members

Dan L. Babione - Water Tender PO Third Class
Philip E. Baer - Pharmacist's Mate PO Second Class - KIA 5/6/45
Robert R. Baier - Water Tender PO Second Class
Gaylord M. Bailey - Signalman PO Third Class
Gerald Bailey - CS Division
Calvin H. Baker - Baker PO Third Class
Arthur Bakk - Machinist's Mate (Engineman) PO Third Class - Plankowner
David Baltz - Fire Controlman PO Second Class - Plankowner
Winfred T. Barbee - Electrician's Mate PO First Class - Plankowner
Oscar "Terry" Barge - Fireman PO First Class
William Barkley - Radioman PO Second Class
Herman Barnett - Yeoman PO Third Class - Plankowner
Howard C. Bartholf - Seaman 1st class
Neil F. Bastick - Radio Technician PO Third Class
Lieutenant (j. g.) Richard A. Batchelder - 5th Division
Bernard Baum - Gunner's Mate PO Third Class
Frank Becker - Coxswain
Roy G. Belding - Machinist's Mate (Optician) PO Third Class
Howard C. Bennett -- Boatswain's Mate PO First Class
Howard N. Benson - Machinist's Mate PO First Class - Plankowner
Efrain "Frank" Bestard - Radioman PO Third Class
John Bihun, Jr. - Seaman 1st class (Gunner's mate) - Plankowner
Benjamin Blackson - Seaman 1st class
Robert Bogard - Seaman 1st class
Joe Bonsaint - 1st Division
Victor Boschini - Seaman 2nd class - Plankowner
Daniel Brady - Pharmacist's Mate PO Second Class
James R. Branning - Quartermaster PO Third Class
John W. Brier - Fire Controlman PO Second Class
Francis Browne - Electrician's Mate PO Third Class
Glen E. Brt - Gunner's Mate PO Second Class - Plankowner
Theodore C. Brukiewa - Seaman 1st class
John Bryan - Machinist's Mate PO First Class
Nick Buccelato - Seaman 1st class
Harold Buijack - Quartermaster PO Second Class
Lester E. Burkey - Seaman 1st class
Toby Butler - Seaman 1st class
Lieutenant Joseph W. Butts - Aviator
Cecil E. Byerley - Coxswain
Charles Calhoun - Water Tender PO Third Class
Frank Campbell - Petty officer third class
Joseph Carabott - Gunner's Mate PO Third Class
Peter S. Carbone - Seaman 1st class
Clarence C. Carlson - Seaman 1st class
Charles Carpenter - Gunner's Mate PO Second Class - Plankowner
Garland Carriker - Gunner's Mate PO Second Class - Plankowner
Eugene J. Casey - Seaman 2nd class
Henry Casey
Frank N. Cantanese - Boatswain's Mate PO Second Class
Charles M. Cavell - Quartermaster PO First Class

Reunions