USS South Dakota (BB 57) Crew Members

Louis Gargano
Louis Gargano - Apprentice seaman
Orthor Garner
Othor Garner - Seaman 1st class
William Garrison
William Garrison - Electrician's Mate PO First Class
Thomas Gatch
Captain Thomas Gatch - Commanding Officer (3/42 - 2/43)
Raymond Gatzke
Raymond Gatzke - Metalsmith PO First Class - Plankowner
Leon Gee
Lotis S. Gee
Lotis S. Gee - Machinist's Mate PO Third Class
Wayne B. Gerhardt
Wayne B. Gerhardt - Seaman 1st class - Plankowner
John F. Gilbert
John F. Gilbert - Aviation Machinist's Mate PO Third Class
Aviation Machinists Mate
Clay W. Gillespie - Shipfitter Chief Petty Officer - Plankowner
Herman Ginn - Radarman PO Third Class
Richard L. Goforth - Seaman 2nd class
J. Herbert Goldman - Aviation Radioman PO Third Class
Sol Goldweitz - Musician PO Third Class
Miquel Gonzalez - Seaman 1st class
Calvin Graham - Seaman 2nd class (Gunner's mate)
Lieutenant (j.g.) Harrison D. Gray - FC Division - Plankowner
William P. Gray - Fire Controlman Chief Petty Officer - Plankowner
Harold S. Green - Fire Controlman PO Third Class
Donald C. Guelich - Quartermaster PO Third Class - Plankowner
George Gundy - Machinist's Mate PO Second Class
Marion E. Gunter - Seaman 1st class
Richard Hackley - I Division
Steve Halkovich - Electrician's Mate PO Second Class
Linville C. Hamblin - Gunner's Mate PO Second Class
Donald Hare - Boatswain's mate
Howard Harris - Fire Controlman PO First Class
Thomas R. Hartshorn - Yeoman PO Third Class
Richard A. Heine - Fire Controlman PO First Class - Plankowner
Lieutenant (j.g.) Jack Hill -FC Division
James H. Hinkle - Seaman 1st class - Plankowner
James T. Hixson - Seaman 2nd class
E. David Hobbs - Gunner's Mate PO Second Class
Giles H. Hoffman - Apprentice seaman - Plankowner
Donald E. Hollows - Seaman 1st class
A B Holt - Gunner's Mate PO First Class
Clifton G. Hood - Machinist's Mate PO Third Class
Joseph Horvat - Machinist's Mate PO Second Class
William Hoy - Boatswain's Mate PO Second Class
Sam Huddleston - Electrician's Mate PO First Class - Plankowner
Clyde Hudson - Gunner's Mate PO Third Class
William Hukkanen - Seaman 2nd class
Robert Humbert - Radioman PO Second Class
Lieutenant (j.g.) Sam "Ted" Hutchins - Aviator
Arthur H. Hyde - Machinist's Mate PO Second Class - Plankowner
Jack Iskin
Jack Iskin - Aviation Radioman PO Third Class
Donald Lee Jackson - Seaman 2nd class
Lawrence R. Jackson - Electrician's Mate Chief Petty Officer - Plankowner
Thomas T. Jackson - Gunner's Mate PO Second Class
Mitchell P. Jagosz - Petty officer

Reunions