USS South Dakota (BB 57) Crew Members

Donald K. Chapman - Seaman 1st class
Edward J. Chiesa - Gunner's Mate PO Third Class
Jackie W. Clark - Pharmacist's Mate PO First Class
Leonard V. Colangelo - Boatswain's Mate PO Second Class - KIA 6/19/44
William A. Collins - Musician PO Third Class
Frank Consiglio - Seaman 1st class
William Cook - E Division & R Division
Newte Cooper - Radioman PO Third Class
Daniel Corea - Shipfitter PO Second Class - Boxer
Frederick E. Corey - Seaman 1st class
Lawrence G. Corey - Seaman 1st class
Oliver B. Cospelich - Mess Attendant PO Second Class - Plankowner
Clinton Coulbourn - Quartermaster PO Third Class
Nicholas Coules
Forrest Cox - Machinist's Mate PO Second Class - Plankowner
William D. Cozart - Electrician's Mate Chief Petty Officer
Craig Crippen - Signalman PO Second Class - Plankowner
Loren Crofton
Loren K. Crofton - Pharmacist's Mate PO Third Class
Norman Crosby
Norman Crosby - Seaman 1st class
James Cunningham
Lt. Commander James Cunningham - Chaplain
Bernard Curtin 2nd & 4th Division
Bernard Curtin - 2nd & 4th Division
William E. Dadosky
William E. Dadosky, USMC – 7th Division
Alfred P. Dansereau
Alfred P. Dansereau - Seaman 1st class
Charles E. Daugird - Gunner's Mate PO Third Class - Plankowner
Vincent J. Dease
Vincent J. Dease - Radioman PO Third Class - Plankowner
Vincent J. Dease
Charles Decker - Yeoman PO Third Class
E.C. Degenhardt
Elmer C. Degenhardt - Yeoman PO First Class - Plankowner
Charles L. Dohs
Charles L. Dohs - Aviation Machinist's Mate PO Second Class
Danny Dorer
Danny Dorer - Seaman 1st class
Michael Driscoll
Michael Driscoll - Seaman 1st class
Quentin Dumbolton
Quentin Dumbolton - Fire Controlman Chief Petty Officer
Eugene Dvorak
Eugene Dvorak - Fireman PO First Class
Ross T. Dwyer
1st Lieutenant Ross T. Dwyer, USMC
Russell K. Enghom
Russell K. Enghom - Fire Controlman PO Second Class - KIA 11/15/42
James M. Erdmann
James M. Erdmann - Fire Controlman PO Second Class
Robert Eriksen - Aviation Machinist's Mate PO Second Class
Houston R. Everly
Houston R. Everly - Machinist's Mate PO Second Class - Plankowner
Edwin J. Fairclough
Edwin J. Fairclough - Fire Controlman PO First Class
Edward Farrell
Edward Farrell - Fireman PO First Class
J. Femenella
John J. Femenella - Gunner's Mate PO Third Class
Arturo Figueroa - Seaman 1st class
H.C. Fitzgerald
H.C. Fitzgerald - Electrician's Mate PO Second Class - Plankowner
Forest Foust
Forest F. Foust - Seaman 1st class
Leon Fowler
Leon L. Fowler - Seaman 1st class
Francis Freely
Francis Freely - Electrician's Mate PO Second Class
Jack Gannon
Jack Gannon - Gunner's Mate PO Third Class
Louis Gardella, Jr.
Louis Gardella, Jr. - Pharmacist's Mate PO Third Class
Louis Gargano
Louis Gargano - Apprentice seaman
Orthor Garner
Othor Garner - Seaman 1st class
William Garrison
William Garrison - Electrician's Mate PO First Class

Reunions